Starka resultat av alla och främst Nora AK:s ungdomar som tar stora kliv framåt.

Nya framgångar för Nora AK

ÖREBRO. Nora AK skördar framgångar så snart man tävlar och nu har man gjort en fantastisk Serie 2-tävling i Styrkelyft och Bänkpress klassiskt såväl som utrustning. Nora AK har nu flera lyftare som kvalattill SM 2019 och 2020.

Resultat

Damer
Junior

Eva-lotta Larsson – klassiskt Styrkelyft, kvalad till Junior-SM 2020, klass 63 kg. Benböj 95 kg (pb 5kg), Bänkpress 52,5 kg, Marklyft 142,5 kg (pb 12,5kg), totalt 290 kg (pb 17,5 kg).

Senior
Jessica Thorstensson – utrustning Styrkelyft, kvalad till Senior-SM styrkelyft Dec 2019, klass 63 kg. Benböj 150 (pb 15kg), Bänkpress 60 kg (pb 10 kg) Marklyft 162,5 kg (pb 2,5 kg) totalt 372,5 kg (pb 32,5 kg).

Caroline Johansson – utrustning Styrkelyft , kvalad till Senior-SM Bänkpress Dec 2019, klass 84 kg. Benböj 120 kg (pb 7,5 kg), Bänkpress 90 kg (17,5 kg), Marklyft 130 kg (pb 2,5 kg) totalt 340 kg (pb 35 kg).

Herrar
Ungdom

Kevin Telégin – utrustning Styrkelyft, kvalad till Ungdoms-SM Styrkelyft Dec 2019, klass 83kg. Benböj 160 kg (pb 5kg), Bänkpress 102,5 kg (pb 5 kg), Marklyft 192,5 kg (pb 2,5 kg), totalt 455 kg (pb 12,5 kg).

Linus Westerberg – klassiskt Styrkelyft, kvalad till Ungdoms-SM 2020, klass 105 kg. Benböj 182,5 kg (pb 10 kg), Bänkpress 112,5 kg (pb 7,5 kg), Marklyft 235 kg (pb 2,5 kg), totalt 530 kg (pb 20 kg).

Philip Eme Gävert Wikström – klassiskt Styrkelyft, kvalad till Ungdoms-SM 2020, klass 120. Benböj 150 kg, Bänkpress 150 kg (pb 7,5 kg), Marklyft 220 kg (pb 2,5 kg) totalt 520 kg (pb 5 kg).

Senior Klassiskt 
Stefan Igelström – klassiskt Styrkelyft klass 105 kg, Benböj 190 kg (pb 17,5 kg) Bänkpress 115 kg, Marklyft 230 kg (pb 10 kg) totalt 535 kg (pb 30 kg).

Mikael Åhlin – klassiskt Styrkelyft klass 120 kg. Benböj 250 kg, Bänkpress 185 kg, Marklyft 290 kg (pb 12,5 kg) totalt 725 kg (pb 10 kg).

Senior Utrustning
Jonas Telegin – utrustning Styrkelyft, kvalad till senior-SM dec 2019, klass 74 kg. Benböj 220 kg, Bänkpress 130 kg, Marklyft 220 kg totalt 570 kg.

Simon Gunnarsson – utrustning Styrkelyft klass 93 kg. Benböj 240 kg, Bänkpress 145 kg, Marklyft 265 kg, totalt 650 kg.

Anders Pettersson – utrustning Styrkelyft, kvalad till Veteran-SM dec 2019, klass 105. Benböj 205 kg (pb 5 kg), Bänkpress 110 kg, Marklyft 205 kg, totalt 520 kg.

Sebbe Wikström – utrustning Styrkelyft, klass 120 kg. Benböj 145 kg (pb 2,5 kg), Bänkpress 170 kg, Marklyft 195 kg (pb 5 kg), totalt 510 kg (pb 7,5 kg).

Tommy Johansson – utrustning Styrkelyft, kvalad till Veteran-SM dec 2019. Benböj 240 kg, Bänkpress 227,5 kg, Marklyft 220 kg, totalt 687,5 kg.

-Tommy gör en grym insats i bänkpressen och tar distriktsrekord i Master 1 och Master 2, säger Nora AK:s Jonas Telegin. Dessutom en grym comeback av Mikael Åhlin och förstås riktigt grymma insatser av tjejerna och förutom individuella prestationer och lagpoäng, kvalar in till SM.

Tommy Johansson slog till med distriktsrekord i Bänk.

Lämna ett svar

Your email address will not be published.

*

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.