Mattias Karlsson spelar lika stabilt som han gjorde i SHL, kanske i något lägre tempo.

Fullsatt när Råsshallen jubileumsfirade

i ETTAN/LINDESBERG/SPORT

GULDSMEDSHYTTAN. Det var absolut fullsatt i Råsshallen på fredagen, då hallen firade 40 år med en veteranmatch mellan Guldsmedshytte SK och Lindlövens IF.

Råsshallen fyller alltså 40 år och den föreningsbyggda ishallen drar fortfarande publik när det bjuds på hockeyfest, som på fredagskvällen. Råsshallen fylldes till sista plats.

Guldsmedshytte SK mönstrade ett stjärnlag med mängder med före detta storspelare ledda av Christer Olsson. Lindlöven var inte sämre och toppade med hyttingen Kent ”Kneten” Andersson och coachade av Göran Sjöö.

Matchen i sig ska inte bedömas i sig och tempot var kanske inte det högsta, men publiken gillade vad de såg och bjöds också på en hel del delikatesser. En rolig kväll för alla hockeyälskare och riktigt kul för Guldsmedshytte SK att publiken kommer när man bjuder in till fest.

Gert Forsberg drog Råsshallens historia.
Är det inte leenden?
Storstjärnan Kent ”Kneten” Andersson fyller 69 år om några dagar.
Joakim Olsson Fromell laddar på sedvanligt manér.
En gång skyttekung, alltid skyttekung. Max Lalander.
Tom Källberg kändes igen.

Lämna ett svar

Your email address will not be published.

*

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.