KRÖNIKA. Fredagskrönikören Tomas Källberg fick äntligen gå på ett politiskt möte i måndags när kommunfullmäktige i Lindesberg höll sammanträde. Källberg är dock inte speciellt lyriskt. Läs krönikan här.
Det är väl ändå fan
Det är väl ändå fan att inte ens ett politiskt möte kan bli det planlagda. Jag var på sammanträdet i Kommunfullmäktige i Lindesberg i måndags och det hela blev ett platt fall för de flesta.
Vad hände då? Jo, ganska många personer på Lindeskolan trodde att man skulle kunna prata förstånd (?) med politikerna via att högt buret tal av Manskören Caprices conferencier Staffan Blixt, men tanken var fel redan innan Blixt började sitt framträdande. Såklart inget fel på det stora engagemanget, men det måste finnas många sätt som är bättre om man vill påpeka brister i det politiska agerandet.
Idag är det den 1 mars och visst börjar vädret likna vår? Mest i mitt huvud kanske, men skönt att tänka framåt två månader då golfbanan förhoppningsvis är öppen efter vintervilan.
Första mars innebär också att vintersäsongen för våra lagsporter snart är över. Allettan i ishockey spelades färdig i onsdags med Lindlöven som trea i tabellen och förhoppningsvis kan man ta någon skalp i PlayOff-spelet som kommer. För LIF Lindesbergs damer och herrar återstår några matcher och i allra bästa fall lyckas något av lagen undvika negativt kval. Både herrar och damer spelar borta mot Torslandas båda lag i morgon lördag och alla förstår att LIF måste gå hårt för att vinna. Förutsättningarna är goda, så vi får hålla tummarna för en glad bussresa hem till Lindesberg.
Den här krönikan skrivs vid lunchtid då golfsimulatorn väntar på eftermiddagen. Jag hoppas att svingarna inomhus ska ge lite resultat när ”riktig” golf så småningom ska spelas. Alltså väder, vind och riktig ruff.
Fredag ikväll igen och frugan jobbar hela helgen. Alltså inget fredagsmys och lika säkert ingen fredagsmeny. Jag har lagat thailändskt hela veckan och fortsätter nog med det ikväll – i form av en snabbstekt strimlad lövbiff och en god och kryddstark thaisås. Mycket soja blir själva grejen, men viktigt att ändå låta alla grönsakerna få sitt eget liv. Kryddstarkt utan att det blir FÖR starkt.
Thai-mat kan ni också laga ikväll. Hacka allt i förväg och ha ett par stekpannor redo, så kommer det att bli perfekt.
Ha en trevlig fredagskväll och en bra helg, önskar jag er läsare.
Tror inte våra politiker förstår att detta inte leder till besparing.
Tack vare denna tjänst som såklart betalas av den som behöver kan man fortsätta att få en näringsriktig kost o hålla sig frisk längre.
Vi vet att äldre ofast inte får i sig den näring dom behöver.
Har själv erfarenhet av detta då min mamma tack vare den näringsriktigtiga mat håller sig friskare än hon tidigare varit då hon köpte färdigmat på våra affärer.
Gör inte besparing på dom äldre.
Tack till dom som fixar den goda mat våra äldre är värda.
Matlådor till gamla
På senaste fullmäktige talade socialnämndens ordförande om vilka besparingar man kommer att göra. En av dom inkomstbringande åtgärderna är att ta bort leverans av matlådor till dom äldre som klarar sig själva i eget boende.
Märk väl, dom gamla betalar maten själva. Den levereras oftast en gång i veckan. Någon minuts tillsyn får faktiskt dom gamla också när personalen levererar. ” Hej Märta här kommer några nya lådor, all bra? ” Ja det kan räcka för välmåendet.
På lång sikt kommer kommunen inte att spara några pengar på denna indragning. För att inte tala om dom gamlas försämrade levnadsförhållande.
Vad är det som kostar, bära ut maten, fortfarande skall specialkost ut till gamla.
Min mamma klarade sig själv tills hon blev 92 år. Sedan tyckte hon att hon fick svårt med att handla och laga till mat själv. Matlådorna blev ett bra alternativ för att kunna bor kvar i sin bostad. Hon betonade också att det var en trygghet när lådorna levererades.
Skulle hon nu sköta allt detta själv börjar man ju överväga äldreboende.
Alltså dom ören man sparar in på lådorna får man fler ansökningar till boenden i förtid, vilket blir betydligt dyrare än den livskvalitethöjande åtgärden att leverera matlådor
Märtas 78 åriga son /Ulf Axelsson