LINDESBERG. Lindlöven svarade för en bra insats i söndagens försäsongsmatch mot Huddinge IK hemma i Lindehov. Segerreceptet var att man lyckades bromsa Huddinges fart och offensiv.
Lindlövens IF-Huddinge IK slutade 3-1 (1-0, 1-0, 1-1).
Träningsmatcher eller försäsongsmatcher är alltid svåra att värdera. En hemmamatch mot Huddinge handlar alltid om att stå emot Huddinges fart och offensiv och göra något vettigt när man vinner pucken.
-Vi såg till att de inte fick den fart de vill ha och det är jag stolt över, säger Lindlövens sportchef Tomas ”Osten” Östlund.
Precis så var det. Lindlöven gick på med sitt offensiva spel, men tillät inte Huddinge att slå om som man brukar.
Lindlöven höll matchen ut och är förmodligen hyggligt nöjd med insatsen och visade att man kanske är nöjd med truppen, så som den ser ut.
Mål Lindlöven: 1-0 Ludvig Hendén (Sjökvist, Halvordsson), 2-0 Joel Kiirikki, 3-1 William Lindgren (Vourijärvi, Nyberg).




