EFTERRÄTT. Den här kakan serveras med kaffe och är underbart god.
Kock/fotograf: Marie Hagström
Ingredienser:
100 g smör eller margarin
3 dl strösocker
1,5 dl vetemjöl
4-5 msk kakao
1,5-2 tsk vaniljsocker
1 krm salt
2 ägg
200 g hackade nötter efter egen smak
Knäckglasyr:
1 dl strösocker
1 dl sirap (ljus)
1 dl vispgrädde
2 tsk vaniljsocker
1 tsk smör eller margarin
Gör så här:
1) Sätt ugnen på 175 grader och smörj och mjöla en rund bakform med diameter på cirka 25 cm (med löstagbar botten om du har).
2) Hacka nötterna grovt och smält matfetten till kakan.
3) Blanda alla torra ingredienser i en bunke och tillsätt det smälta smöret och ägg. Rör smeten slät och fin.
4) Bred ut smeten i formen och strö nöthacket över. Grädda i nedre delen av ugnen i 30 minuter. När ungefär 5 minuter återstår – blanda ihop socker, sirap och grädde till knäckglasyren i en kastrull.
5) Värm blandningen och låt koka kraftigt 3-4 minuter, tills den tjocknar något. Ta av kastrullen och tillsät vaniljsocker och matfett. Rör till en slät konsistens.
6) Ta ut kakan ur ugnen och ringla över glasyren. Ställ in kakan på nytt i mitten av ugnen och grädda ytterligare 7 minuter (glasyren ska börja bubbla).
7) Lossa kakan när den kallnat, koka kaffe och njut.